26 липня 2024 року на сміттєзвалищі біля села Орлик Кобеляцької МГ виявили кілька тушок мертвих свиней. Також у лісових насадженнях поблизу села Комендантівка Пришибської сільської територіальної громади Кременчуцького району знайшли загиблих свійських свиней. Аналізи підтвердили наявність ДНК вірусу АЧС у патологічному матеріалі. Це призвело до оголошення надзвичайної ситуації на рівні Кобеляцької міської ради та визначення зони захисту і нагляду.
У соціальних мережах серед власників свиней та фермерів почалося активне обговорення масштабів епідемії, що охопила Полтавський та Кременчуцький райони і, ймовірно, буде ширитись і далі. Коментатори вказують на серйозні економічні наслідки для місцевих селян та фермерів, а також відзначають, що під загрозою продовольча безпека країни.
Африканська чума свиней залишається серйозною загрозою для свинарства в Україні. Наразі, хоча вакцина проти АЧС вже існує, її реєстрація в Україні ще не завершена. Вакцина була розроблена в’єтнамською компанією AVAC і активно використовується у В’єтнамі та Філіппінах. Цей препарат вже допоміг зменшити ризики і відновити стабільність у галузі свинарства в цих регіонах. Зокрема, AVAC Vietnam JSC підписала контракти з експорту вакцини проти африканської чуми свиней AVAC ASF LIVE з: Індонезією, Малайзією, Індією та М’янмою.
Використання цієї вакцини в Україні може стати ключем до розв’язання проблеми АЧС, розблокування експорту української свинини та запобігти нелегальному продажу інфікованих свиней. Однак вона ще не зареєстрована в Україні.
Джерело: Полтавська обласна державна адміністрація та Головне управління ДСНС України у Полтавській області.