promo-zsm
promo-zsm

Відкриття експорту свинини через подолання АЧС

pigcentre

У середу, 26 березня, в Мінагрополітики відбулася нарада з питань розвитку свинарства та м’ясної галузі України під головуванням Міністра Віталія Коваля. Участь у зустрічі взяли перший заступник Міністра, керівник робочої групи з питань розвитку мʼясної галузі Тарас Висоцький, представники Держпродспоживслужби (ДПСС), Державного агентства лісових ресурсів України та профільних асоціацій.

У центрі уваги були такі питання:

  • Пріоритетні ринки для експорту української свинини.
  • Погодження умов торгівлі з країнами-партнерами; питання зонування України щодо африканської чуми свиней (АЧС).
  • Заходи боротьби з АЧС і перспективи вакцинопрофілактики.

1. Цільові ринки експорту.

Учасники погодились, що ключовими напрямками для розвитку експорту є країни Південно-Східної Азії: В’єтнам, Філіппіни, Сінгапур, Гонконг, Південна Корея, Малайзія, Індія та інші. Перспективними також залишаються ринки ЄС і Молдови.

«Україна має великий потенціал у свинарстві і мʼясній галузі, і ми працюємо над тим, щоб розкрити його повною мірою. Наша мета – зняти всі бар’єри для експорту, підтримати українських виробників та зміцнити позиції галузі як всередині країни, так і на міжнародній арені», – підкреслив Віталій Коваль.

2. Міждержавний обмін даними та питання зонування.

Ігор Лоцкін, директор департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ДПСС, повідомив, що ведеться активна взаємодія з країнами-партнерами щодо узгодження умов торгівлі свининою. Зокрема, мова йде про обмін технічними опитувальниками, які стосуються імпортних процедур і ветеринарних вимог, а також щодо можливостей реалізації принципу зонування. Також він надав деталі по ступеню просування переговорів із пріоритетними країнами. 

Представники ДПСС.

3. Необхідність комплексної боротьби з АЧС.

Виконавчий директор Асоціації “М’ясної галузі” Микола Бабенко наголосив, що одного лише зонування мало. За його словами, в 2024 році через АЧС Україна втратила близько 2 млн голів свиней. Він закликав пришвидшити реєстрацію вакцини проти АЧС, яка вже використовується у п’яти країнах, зокрема у В’єтнамі та на Філіппінах. Застосування вакцини проти АЧС і в Україні не лише дозволить “пом’якшити стемпінг-аут” – легально дорощувати свиней і продавати в ринок за ринковою ціною, а ще й відкриє експорт у країни, які застосували вакцинопрофілактику АЧС, зокрема Вʼєтнам і Філіппіни.

Виконавчий директор Асоціації “М’ясної Галузі” – Микола Бабенко.

Бабенко також навів нові дані, щодо безпечності і ефективності застосування вакцини проти АЧС, навіть у десятикратній дозі для свиноматках, дослідження проведені у провінції Хунг Єн (В’єтнам).

4. Практичний кейс із Сумської області та наступні кроки.

Перед учасниками наради виступив представник господарства із Сумської області – учасник Обʼєднаної Ради українських виробників і переробників свинини Євген Турчин. Він розповів, як на практиці проходить знищення свиней у господарствах, які заявляють про АЧС, як його, та збитки в 50 млн грн отримані підприємством, що не будуть компенсовані. Це завдає нищівного удару по бізнесу і не лише прифронтових областей. Тому прискорення реєстрації вакцини проти АЧС є невідкладним і життєво важливим для бізнесу.

Завершуючи дискусію, засновник “Агро-Інвест” Ігор Ляховський наголосив, що жорстко регульовані ринки, зокрема Японія та Південна Корея, залишатимуться закритими до повної ліквідації АЧС в Україні. Натомість на ринки В’єтнаму та Філіппін, які є більш відкритими, слід виходити вже цього року, без зволікань.

Вітаємо 👋
Бажаєте отримувати актуальні новини?

Введіть у поле свій E-mail та отримуйте новини на пошту

Ми не надсилаємо спам!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *