promo-zsm
promo-zsm

Розроблена інноваційна система розпізнавання якості м’яса E-noce

НС_CIAB_АМГ

Команда вчених з сінгапурського техологічного університету Наньян розробила систему розпізнавання якості м’яса, штучний аналог “носа” – E-noce. Він з високою точністю здатний визначити свіжість продукції із м’яса, риби чи птиці.

Як працює система розпізнавання якості м’яса?

E-noce (електронний ніс) представляє собою невеликий електронний вимірювальний пристрій призначений для визначення різних запахів. Складається з запрограмованих датчиків газів, які фіксують летючі органічні речовини. E-noce здатний розпізнати різні сполуки профілю VOCs. Використовується в різних галузях науки, в тому числі і в міністерстві охорони здоров’я Каліфорнії та соціальні службі NASA для виявлення COVID-19.   

Основним його елементом є спеціальне штрих-кодове маркування, колір якого змінюється в залежності від наявності концентрації газів. Для інтерпретації показників використовують спеціальний “сканер” – це додаток, який користувач може встановити собі на смартфон. За точність роботи “сканера” відповідають технології штучного інтелекту (ШІ). Завдяки розширенню спектру кодів тепер E-noce може легко виміряти свіжість м’яса та спрогнозувати строк його придатності.

Тестування проводилось на м’ясі, що було куплено в магазині та м’ясі, яке зберігалось в неналежнихумовах. Були задіяні зразки курятини, яловичини та риби. За результатами тестів команда вчених встановила, що використаний алгоритм оцінки штучним інтелектом і технології нейромереж визначають свіжість м’яса з точністю 98,5%. Для порівняння, розробники E-noce оцінили точність роботи з широко використовуваною системою чутливих датчиків. Різниця склала всього лише 61,7%.

Нагадаємо, у Німеччині розпочато проект фінансуванням у розмірі 10 мільйонів євро для зниження відходів харчової промисловості за допомогою штучного інтелекту.

Як зазначають експерти наукового видання Advanced Materials, E-Nose може бути ефективним в вирішенні відразу декількох задач. З одного боку, він здатний зменшити об’єм харчових відходів:завдяки пристрою можна буде точно визначити свіжість м’яса, а значить швидше його продати. З іншого боку, така експертиза допоможе уникнути штучного завищення цін роздрібними продавцями. В третіх, більш точний контроль з більшою вірогідністю призведе до підвищенню ефетивності боротьби із харчовими отруєннями. E-Nose зможе стати ефективним інструментом визначення «чесної ціни» на м’ясну продукцію. Також, споживачі, використовуючи той самий інструмент, зможуть переконатися в цій ціні.

Що кажуть розробники?

Один з авторів проекту, професор університету Наньян Чен Сяодун, очолюючий центр iFlex (Innovative Centre for Flexible Devices), відзначає широкий спектр переваг використання приладу. 

“Розроблена нами система E-noce, яку ми вже успішно протестували в реальних умовах і на реальних продуктах, може поєднуватися у тандемі з більшістю сучасних форматів харчової упаковки. Тобто контрольний маркер може наноситися одночасно з базовою упаковкою і етикеткою. Після цього він буде працювати автоматично, реагуючи на хімічний склад середовища всередині упаковки. Якщо м’ясо почне псуватись і виділяти відповідні гази, маркер вловить їх і зреагує зміною кольору. Така автономність забезпечує не тільки точність, але і простоту використання – не потрібно ні електроенергії, ні складного обладнання. Досить тільки нашого E-noce”. 

За словами професора, розроблена ним та його командою система розпізнавання якості м’яса здатна зекономити гроші споживачам та одночасно гарантувати покупку свіжої продукції. Окрім того, завдяки E-noce можна буде перевірити продукти, які знаходяться в холодильнику.

Самі маркери, що використовуються в форматі штрих-кодів, також безпечні. За словами розробників, вони повністю біорозкладні і абсолютно не токсичні. Це дозволяє без додаткових ризиків впроваджувати їх у всі сегментихарчової промисловості.

Розробники пристрою розпізнавання якості м’яса вже запатентували. Зараз йдуть переговори з представниками агропромислового сектору Сінгапуру,  і за їх сприянням планують розширити використання своєї концепції на всіх типах швидкопсувних продуктах.

Джерело: Foodbay

Вітаємо 👋
Бажаєте отримувати актуальні новини?

Введіть у поле свій E-mail та отримуйте новини на пошту

Ми не надсилаємо спам!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *