promo-zsm
promo-zsm

Українським експортерам м’яса стане доступним один із кращих ринків Африки

Українським експортерам м’яса та м’ясопродуктів стане доступнішим один із найперспективніших ринків Африки
pigcentre

28 квітня 2023 року Асоціацію «М’ясної галузі» (АМГ) прийняли до Асоціації м’ясних імпортерів та експортерів Південної Африки (Association of Meat Importers and Exporters, AMIE). 

AMIE позиціонує себе як організація, що сприяє чесній торгівлі і глобальному доступу до галузі імпорту-експорту м’яса та птиці в Південній Африці. Співпраця АМГ із AMIE означає для українського м’ясного бізнесу можливість виходу на ще один перспективний ринок збуту із гарантованим захистом прав та рівних можливостей. 

Південна Африка – «м’ясолюбна» країна, яка споживає в середньому близько 58 кг/рік м’яса на людину, що вчетверо більше, ніж у середньому по континентальній Африці – 13,1 кг на людину. Очікується, що сегмент м’яса в Південній Африці зросте на 6,89% (2023-2027), що призведе до обсягу ринку в 5,913 млрд доларів США в 2027 році. 

«Україна має потенціал перетворитися із експортера дешевого зерна на провідного постачальника м’яса та м’ясної продукції у світі. Експорт української свинини за 3 роки може скласти 2 млн тонн на рік. А це вже товари із доданою вартістю – близько 6 млрд євро в рік додатково може отримувати економіка України», – впевнений виконавчий директор Асоціації «М’ясної галузі» Микола Бабенко. 

Для довідки: Асоціація «М’ясної галузі» – об’єднання виробників м’ясної галузі України, частина яких має власне вирощування свиней. Тобто Асоціація відстоює позицію усіх гравців ринку – від вирощування до переробки. АМГ захищає інтереси бізнесу України на національному та міжнародному рівні, сприяє розвитку сировинної бази, забезпечує підтримку у медіа, відкриває нові ринки та канали збуту, організовує міжнародну співпрацю, залучає інвестиції в Україну.

Чому Україна досі не в ТОП-5 експортерів м’яса у світі

Станом на  01.01.2022 року поголів’я свиней на свинокомплексах всієї України було у 4 рази менше у порівнянні з Нідерландами, Данією, хоча територія України у 14 разів більша за кожну з цих країн. До того ж, самі українці споживають свинини у кілька разів менше, ніж наші сусіди з ЄС та СНД.

Якщо в 1990 році свиней в Україні було 20 млн голів, то в 2021 року лише 5,8 млн голів. Серед причин малого поголів’я основними є:

 • блокування розвитку мʼясної галузі та свинарства в Україні;
 • низька ефективність бізнесу в свинарстві в Україні;
 • відсутній контроль з поширенням АЧС, а бізнес у свинарстві був незахищений з 2012 року, стала поширеною практика нелегального продажу свиней інфікованих АЧС;
 • висока ціна на українську свинину та низька купівельна спроможність українців;
 • значно дешевший імпорт свинини до липня 2022 року.

За підсумками 2021 року імпорт свинини в Україну сягнув 40,66 тис. тонн, що на 45% більше ніж за попередній рік. Така динаміка відбувалася за рахунок того, що імпортна свинина завжди мала нижчу ціну, ніж у вітчизняних виробників.

У результаті галузь свинарства стала заручником більш ефективного свинарства країн ЄС, попри дорожчі корми в ЄС та вищу заробітну плату.

Ситуація змінилася з II кварталу 2022 року, коли світові ціни на свинину прогнозовано зросли на 50%, а далі подвоїлися, через подорожчання кормів в країнах ЄС.

Також зросли вдвічі ціни на свиней і свинину в Україні, хоча корми в Україні в II  кварталі 2022 року, навпаки, подешевшали.

Дефіцит свиней в Україні є головним чинником зростання цін на них.

Кроки, які допоможуть всьому ланцюгу – вирощування та переробка підкорити світові ринки

 1. Об’єднання зусиль усіх гравців ринку

Успішний приклад міжгалузевої кооперації – програма розвитку мʼясної галузі «Нове свинарство 2025». 

У 2020 році Асоціація «М’ясної галузі» спільно з ТОВ «Центр підвищення ефективності в тваринництві» почала реалізацію міжгалузевої програми «Нове свинарство 2025». Основна мета — чотири кратне нарощування поголів’я свиней в Україні (до 20 млн голів), збільшення виробництва свинини до 3 млн тонн, у тому числі на експорт — 2 млн тонн.

У рамках програми «Нове свинарство» м’ясна галузь мало не вперше запропонувала свинарям діалог, консолідацію всього ланцюга: виробник – переробник – торгівля (споживач) та робочі інструменти повернення конкурентоздатності бізнесу не на короткий час, а в довгостроковій перспективі:

 • відновлення фінансування програми будівництва та реконструкції свинокомплексів;
 • інноваційна передова генетика, з якою українські свинарі вже отримають найнижчу собівартість свиней в світі;
 • кооперацію, захист від фальшування та перевитрат;
 • захист від африканської чуми свиней (АЧС).
 1. Консолідація із органами центральної влади

З ініціативи Асоціації «М’ясної галузі» створена Робоча група «З питань розвитку м’ясної галузі» при Міністерстві аграрної політики та продовольства України. Посадовці мають розблокувати розвиток мʼясної галузі та свинарства, лібералізувати торгівлю генетикою свиней, відкрити експорт українській свинини,, створити сприятливі умови для розвитку свинарства та м’ясної галузі в Україні, стабільного прибутку в довготривалій перспективі.

Серед головних вимог гравців ринку: 

 • розблокування експорту свинини;
 • відновлення фінансування державної програми компенсації 50% вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм;
 • лібералізація ввезення генетики свиней в Україну;
 • прискорена реєстрація в Україні вакцини проти АЧС.

Асоціація «М’ясної галузі» продовжує активно працювати із Мінагрополітики над розблокуванням експорту свинини з України. При чому прагне вибудувати такі відносини із зарубіжними партнерами, аби українські підприємці не ставали заручниками зовнішньоекономічної та політичної ситуації у країнах-імпортерах. 

 1. Підвищення рентабельності бізнесу 

Скорочення кількості свиноферм в Україні та програш імпортній свинині відбувся, насамперед, через прорахунки з генетикою та кормами.

Зробити українські свиноферми прибутковими в довгостроковій перспективі – основна задача однойменних ТОВ та ГС «Центр підвищення ефективності в тваринництві». Це об’єднання експертів, фермерів, підприємств і організацій, які прагнуть розвитку свинарства в Україні.

«Ми захищаємо інтереси бізнесу в свинарстві незалежно від розміру бізнесу, агрохолдинг це чи, середній або малий фермер. Сучасні передові технології в генетиці, годівлі, менеджменті мають стати однаково доступні всім учасникам, а Україна піднятися на вищу сходинку – із провідного експортера зерна перетворитися на провідного експортера продуктів з доданою вартістю створеною в Україні», – Микола Бабенко, керівник ГС та ТОВ «Центр підвищення ефективності в тваринництві»

 1. Боротьба із АЧС

Десятиліття інтереси бізнесу в свинарстві в Україні, на відміну від країн ЄС та Азії були незахищені від найбільшого ворога – вірусу африканської чуми свиней (АЧС).

Спроба ГС «Центр підвищення ефективності в тваринництві» в 2020 році запустити компенсації свинокомплексам за свиней у випадку АЧС – була заблокована галузевим обʼєднанням свинарів. Нелегальний продаж інфікованих АЧС свиней продовжував наносити збитки та знищувати підприємства галузі.

Однак у 2023 році українські підприємці отримають можливість подолати АЧС. 

В’єтнамська компанія AVAC Vietnam розробила та успішно провела випробування вакцини проти АЧС, розпочала її реєстрацію та комерційне використання у Вʼєтнамі, Філіппінах, Малайзії, Індії та інших країнах Азії та Європи. Микола Бабенко підтвердив досягнення домовленості на вигідних для України умовах та підписання договору з AVAC Vietnam на постачання вакцини проти АЧС в Україну. Зараз розпочата робота з реєстрації вакцини в Україні.

“Багато років та зусиль ми витратили, щоб українські свинарі стали конкурентоздатними та захищеними у глобальному ринку. Ми вже отримали найнижчу собівартість українських свиней в світі завдяки найінноваційнішій генетиці свиней, скоротили період відгодівлі і витрати кормів до рівня кращих свинокомплексів в світі. Тепер залишилося вирішити проблему із недопущенням нелегального продажу інфікованих АЧС свиней, що робив бізнес у свинарстві вразливим, і, можна сказати, українське свинарство стане цивілізованим, сучасним бізнесом” – резюмує Микола Бабенко.

 1. Інвестиції у галузь

Україна здатна наростити свій потенціал у галузі свинарства як мінімум у 4 рази. Але для відновлення та розбудови галузі потрібні інвестиції. Також і над створенням сприятливих умов для інвестицій в свинарство працює спільно Асоціація «М’ясної галузі» та Центр підвищення ефективності в тваринництві.

Для цих задач створений кооператив КоФармінг Україна. Це господарське обʼєднання, що забезпечує гарантований сталий прибуток у свинарстві, як для профільних так і непрофільних інвесторів.

Історично прибуток більшої частини підприємств свинарства в Україні забезпечує лише висока ціна на свиней. Наша задача – створити умови, щоб прибуток від свинарства був гарантовано завжди. Цього можна досягти лише через зниження собівартості свиней. Наприклад, в 2022 році собівартість свиней могла досягати 50 грн/кг, у той час як мала бути вдвічі нижчою – 25 грн/кг.

Система КоФармінг Україна забезпечує оптимізацію всіх витрат та процесів, налагодження на підприємствах свинарства обʼєктивного обліку з контролем собівартості у програмі ПігЦентр.

Очевидно, навіть при високій ціні на свиней 80 грн/кг і більше, отримувати прибуток із собівартістю 50 грн/кг та 25 грн/кг – різниця відчутна, мова практично про подвоєння прибутку.

В України увесь цей час були великі можливості для ведення бізнесу у свинарстві з прибутком, корми були завжди дешевші, однак, на жаль, витрати кормів у собівартості свиней були більшими, ніж навіть у країнах ЄС. Дуже показовими є статистичні дані витрат кормів у країнах ЄС та Україні за 2019 рік Міжнародної групи дослідників ефективності в свинарстві InterPIG.

Нарощування власного виробництва свинини та вихід на експорт не із зерном, а з продуктами з доданою вартістю та конкурентною собівартістю – стратегічно важлива задача держави, особливо для економіки під час війни та після її закінчення.

Щорічно споживання свинини в світі зростає на 2 млн т.

За прогнозами Продовольчої та сільськогосподарської організація ООН (ФАО), зростання населення є першим чинником збільшення споживання. Очікуваний глобальний приріст на 11% сприятиме зростанню світового споживання м’яса на 14% до 2030 року порівняно з періодом 2018–2020 років. Прогнозоване споживання м’яса по регіонах: Африка – 30%,  Азійсько-Тихоокеанський регіон – 18%, Латиноамериканський регіон – 12%, Північна Америка – 9%, Європа – 0,4%. При тому, що виробництво тієї ж свинини у багатьох країнах суттєво скорочується. Так виробництво свинини в ЄС у 2022 році було на найнижчому рівні майже за десятиліття – 22,1 млн тонн. Це на 5,6 % (-1,3 млн тонн) менше в річному обчисленні.

Вітаємо 👋
Бажаєте отримувати актуальні новини?

Введіть у поле свій E-mail та отримуйте новини на пошту

Ми не надсилаємо спам!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *