

Керівництво санітарної служби порту Дувр звинуватило уряд Великої Британії у недостатньому фінансуванні заходів з виявлення нелегального м’яса, що потрапляє до країни та загрожує поширенням небезпечних хвороб тварин.
Під час слухань у Комітеті з навколишнього середовища, продовольства та сільських справ (EFRA), керівниця служби портової безпеки здоров’я Дувра Люсі Манцано заявила, що запропоновані Defra £3,1 млн є “недостатніми” для ефективного контролю. Зокрема, ця сума дозволяє перевіряти менше ніж 0,2% транспортних засобів, що прибувають через Дувр, і передбачає контроль лише протягом 20% оперативного часу, без покриття інших в’їзних точок, зокрема терміналу в Кале (Франція).
З вересня 2022 року на кордоні вилучено понад 230 тонн забороненої продукції тваринного походження (POAO), а обсяги зростають: за період із січня по кінець квітня цього року вилучено 70 тонн, що майже втричі більше, ніж за аналогічний період у 2024 році (24 тонни), і більш ніж у п’ять разів більше, ніж у 2023 році (13 тонн).
Манцано також застерегла, що через недосконалу систему імпортного контролю BTOM (Border Target Operating Model), нелегальна продукція, зокрема навіть м’ясо з країн, де зафіксовано спалахи ящуру, може потрапити на британські прилавки без будь-якого контролю. Вона вказала, що деякі партії м’яса автоматично дозволяються до ввезення системою Defra (TODCOF), попри заборони.
Керівниця DPHA також розкритикувала намір Defra припинити фінансування офіційних ветеринарів, які, за її словами, є незамінними фахівцями у виявленні складних випадків ввезення забороненої продукції тваринного походження, що часто перевищують за складністю завдання у стандартних прикордонних ветеринарних пунктах.
Баронеса Сью Гейман, міністерка Defra, у відповідь на критику зазначила, що від Дувра очікують більш раціонального використання бюджету і що “для виявлення нелегального м’яса не обов’язково потрібен ветеринар”, оскільки “якщо м’ясо незаконне — воно незаконне”.
На це Люсі Манцано відповіла, що специфіка ввезених продуктів потребує висококваліфікованого аналізу, особливо у випадках із побічними продуктами тваринного походження або м’ясом, яке маскується під особисті перевезення.
Член комітету Чарлі Д’югерст, колишній радник Національної асоціації свинарства, наголосив, що у разі спалаху небезпечної хвороби, обмеження перевірок лише 20% часу може стати предметом серйозних звинувачень під час розслідування.
У відповідь на все це, Манцано резюмувала, що реакція Defra залишається формальною, негнучкою та позбавленою бажання реально оцінити ситуацію на місцях, попри наявні ризики поширення африканської чуми свиней (ASF) та ящуру (FMD) з Європи.

Читайте також: