
Сполучені Штати оголосили про пом’якшення раніше запропонованих портових зборів для суден, збудованих у Китаї, що викликало значне занепокоєння серед глобальної морської індустрії. Зміни стали відповіддю на різку реакцію з боку вантажовідправників, судновласників і операторів портів, які побоювалися багатомільйонних втрат.
Початковий план, запропонований у лютому, передбачав стягнення до 1,5 мільйона доларів США з кожного заходу китайського судна в американський порт. Це викликало занепокоєння щодо можливого зростання вартості імпорту в США на 30 мільярдів доларів на рік.
Нова версія передбачає низку винятків і поступове впровадження зборів. Наприклад, звільнено від оподаткування судна, які здійснюють перевезення між внутрішніми портами США, а також до Карибського регіону й американських територій. Пільговий режим отримали також американські та канадські судна, які працюють у портах Великих озер.
Судна, що прибувають до США порожніми для завантаження експортними товарами, як-от пшениця чи соя, також звільнені від зборів. Крім того, судна-автовози можуть претендувати на відшкодування сплачених зборів, якщо протягом трьох років замовлять або отримають судно американського виробництва аналогічної вантажомісткості.
Нові тарифи набиратимуть чинності 14 жовтня. Китайські судна, які належать Китаю, сплачуватимуть $50 за кожну нетто-тонну, з щорічним підвищенням на $30 протягом трьох років. Водночас для суден китайського виробництва, що належать не китайським компаніям, ставка становитиме $18 за нетто-тонну, з аналогічним поступовим підвищенням.
Замість фіксованого збору запропоновано альтернативу – розрахунок на основі кожного розвантаженого контейнера. Початкова ставка становитиме $120 за контейнер і зростатиме до $250 протягом трьох років. Збір нараховуватиметься не більше шести разів на рік для кожного судна.
Представник США з питань торгівлі Джеймісон Ґрір заявив, що ці кроки спрямовані на ослаблення залежності від Китаю, підтримку національної безпеки та стимулювання будівництва суден у США. Він наголосив: «Судна та судноплавство є критично важливими для економічної безпеки США та вільного руху товарів».
У документі також зазначено, що в січні завершилося річне розслідування діяльності Китаю в галузі морських перевезень. Його висновок: Китай застосовує несправедливу політику для домінування у світовому судноплавстві.
Попри це, критика не вщухає. Американська асоціація одягу та взуття повторно заявила, що портові збори та мита на обладнання лише зменшать обсяги торгівлі й призведуть до підвищення цін для споживачів.
Подальші рішення буде обговорено 19 травня, коли USTR розглядатиме можливість запровадження 100% тарифів на крани для обслуговування суден, контейнерні шасі та їхні компоненти, більшість із яких також виробляються в Китаї.
Нові заходи є рідкісним прикладом двопартійної згоди у прагненні відродити американське суднобудування та посилити морську готовність США. Лідери профспілок, зокрема United Steelworkers, висловили готовність співпрацювати з урядом для реалізації цих планів.

Читайте також: