promo-zsm
promo-zsm

Нові реалії м’ясної галузі та свинарства – коментарі АМГ та АСУ

Нові реалії м’ясної галузі та свинарства – коментарі АМГ та АСУ
pigcentre

За словами Оксани Юрченко, президентки АСУ, різниця у ланцюгу ПДВ – проблема для свинарів.

«Упродовж останніх тижнів ситуацію з ціною на свинину називають аномальною. Моніторинг базарних прилавків, м’ясних магазинчиків та мереж продемонстрував, що розбіжність на ту саму позицію може сягати 20 грн і більше. Наприклад, станом на 3 вересня одну з найзатребуваніших позицій — лопатку – можна було придбати:

– 100-110 грн у супермаркетах;
– 115-125 грн у м’ясних магазинчиках;
– 130-140 грн на базарі».

М’ясопереробники готові співпрацювати зі свинарями для встановлення єдиного ПДВ на весь ланцюг та здешевлення вартості кормів.

«Українські свинарі входять в ще складніший рік, ніж став 2021 рік. Об’єднання зусиль виробників і переробників – на часі як ніколи. Потрібні практичні рішення – зниження ставки ПДВ на весь ланцюг та здешевлення кормів для свинарства», – вважає Микола Бабенко, виконавчий директор Асоціації “М’ясної галузі”

Коментар від АСУ

Очільниця АСУ задалась питанням: чому розрив між цінами такий значний і чому базар торгує найдорожче? Вона навела один коментар:

«Один із невеликих-виробників, який має кілька сотень свиней та ПДВ не платить, кілька тижнів тому запитав, скільки буде тривати сприятлива ситуація на ринку. Дивний коментар, враховуючи складні економічні умови офіційного сегменту промислового свинарства: постійне здороження кормових при стабільно низьких цінах реалізації живця, а значить, робота «в мінус», на межі рентабельності чи з мінімальними заробітками, залежно від ефективності господарства.

Виробник пояснив, що ситуація стала більш сприятливою впродовж серпня, коли ціна «чогось» з 45-46 грн підскочила до 50-52 грн. Ще раз наголошу, що цей свинар ПДВ не платить.

Що ж відбулося? Після того, як із 1 серпня ставка ПДВ при операціях із постачання свиней зросла з 14 до 20%, ціна з ПДВ, відповідно, збільшилася до 47-48 грн. Враховуючи сезонний пік — менша пропозиція, бо свині в спеку гірше ростуть, та більший попит (активний сезон барбекю) — до кінця серпня ще підросла на гривню-півтори.

Виробник свинини, який ПДВ платить, зміни майже не відчув: середня ціна без ПДВ у липні 38,3 грн зросла до 39,53 грн відповідно — на 1,23 (3,1%). А от ціна з ПДВ за рахунок змін умов оподаткування збільшилася на 8,5%: у середньому з 43,7 грн липні до 47,4 грн у серпні. Для неплатників ПДВ, які торгують на ринки, ціна реалізації зросла ще відчутніше.

Таким чином, зміна ставки ПДВ мала два негативні наслідки: дозволяє виробникам, які ПДВ не сплачують, та нелегальному сегменту виробництва свинини збільшити доходи на 10-12%, водночас здороживши свинину для кінцевого споживача.

Ті, хто реалізує свинину на ринку, зазначають, що здороження відбулося на 10-20 гривень, залежно від позиції. Показово, що саме ринок став місцем, де свинина сьогодні найдорожча, адже саме там реалізують м’ясо свиней від населення чи підприємців, які або незареєстровані, або ПДВ не сплачують.

Щодо різниці ціни на свинину залежно від каналів реалізації, її також можна пояснити різницею джерел закупівлі. Адже в супермаркетах, які працюють тільки з «білими» виробниками та переробниками, спостерігаємо незначне подорожчання за рахунок серпневого сезонного піку — на 0,9%: у середньому 130,1 у серпні проти 128,9 грн/кг у липні.

Згодом ціни на полицях зрівняються, а поки ми є свідками сум’яття, яке ініціатори законодавчих змін не прорахували!» 

Коментар АМГ

М’ясопереробники ще на початку 2021 року перші звернули увагу на проблеми від розриву ланцюга ПДВ та неконкурентні умови для учасників ринку в залежності від системи оподаткування. Олександр Скорик, директор МК “М’ясний” та голова Ради Асоціації “М’ясної галузі” під час Last Summer Day 2021 прокоментував ситуацію з ПДВ 14% на зерно:

«Те, що ми відбилися і повернули 20% ПДВ на свиней – це ще не означає, що ми зробили добре. Зараз свинарство знаходиться у тій же самій ситуації, що була і у м’ясній галузі. Вони повинні доплачувати ті самі 7,2% і вони знову потрапляють у неконкурентне середовище. Чому? Тому що в Україні існує так звана офшорна зона, яка називається “єдиний податок”. Це дозволяє окремим учасникам ринку без сплати або з мінімальною сплатою виростити зерно, виростити свиней, їх переробити і продати. При цьому до них не застосовується жодна система оподаткування». 

М’ясопереробники вже запропонували 4 варіанти, які дозволять свинарям пережити важкі часи:

  • введення експортного мита на зерно
  • дотації свинарству на голову
  • дотації на корми
  • ПДВ 14% на весь ланцюг: зерно (комбікорми) – свині (птиця) – свинина (курятина), а разом з ними і борошно, і молочні продукти.

Олександр Скорик вважає, що через зниження ПДВ на весь ланцюг:

«Ми виводимо половину економіки в біле поле, знижуємо кінцеву ціну для споживачів і зменшуємо собівартість для виробників. Я би хотів, щоб Асоціація “Свинарі України” разом з Асоціацією “М’ясної галузі” звернулися до Президента, до Кабміну, до голови Податкового комітету, до голови Аграрного комітету, до голови Верховної Ради, до прем’єр-міністра з пропозицією: терміново, невідкладно внести законопроект до Верховної Ради і проголосувати, щоб уже з 1 січня ми могли працювати по новій системі. Інакше країну чекають збитки, банкрутства, зменшення інвестування».

Микола Бабенко, виконавчий директор Асоціації “М’ясної галузі”, та гендиректор Центру підвищення ефективності в тваринництві вважає, що ситуацію потрібно негайно виправляти, без втручання влади не обійтися: 

«Підтримка свинарства у непростий рік не лише збереже галузь, а стане стимулом для збільшення виробництва свинини конкурентної в глобальному ринку. Свинарство не тільки України, а і багатьох інших країн в кризі. Для України це особливо важка криза, бо до подорожчання кормів українські свинарі мали великі перевитрати кормів, а зараз доводиться швидко еволюціонувати в годівлі свиней до рівня країн ЄС, США, Канади, Бразилії. Інакше бізнесу не вижити. Не варто нехтувати можливістю зробити корми дешевші в Україні для потреб українських свинарів та птахівників. Після скорочення поголів’я свиней в світі – відбудеться ріст цін на свинину, крім того споживання свинини росте щороку і до 2030 року збільшиться на 16,5 млн тонн – прогноз ОЕСР. Через рік вже буде дефіцит свинини.

У нас немає проблем одного свинарства, у нас є проблеми всього ланцюга, продовольчої безпеки України – їх треба вирішувати спільно»

З використанням матеріалів: АСУ

Вітаємо 👋
Бажаєте отримувати актуальні новини?

Введіть у поле свій E-mail та отримуйте новини на пошту

Ми не надсилаємо спам!

Коментарі:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *