

Голова Комітету з питань навколишнього середовища, продовольства та сільських справ (EFRA) Алістер Кармайкл знову звернувся до Міністерства навколишнього середовища, продовольства та сільських справ Великої Британії (Defra) із запитом щодо заходів, вжитих у відповідь на спалах ящуру у Німеччині в січні цього року.
Кармайкл надіслав повторний лист до парламентського заступника міністра Defra, баронеси Гейман з Оллока, після того як попередній запит, зроблений у лютому, не отримав повних відповідей. Головним питанням залишається ефективність оновлення та роботи системи контролю імпорту (IPAFFS), яка повинна була відобразити зміни в політиці після офіційного підтвердження спалаху 10 січня.
Недоліки в контролі імпорту
Комітет запитує:
- Коли саме система IPAFFS була оновлена відповідно до нових правил?
- Який обсяг заборонених товарів встиг потрапити до країни до фактичного впровадження обмежень?
- Які заходи вжито для відстеження та вилучення заборонених продуктів?
- Яку оцінку ризику пов’язаних із цими товарами надав уряд?
Під час слухань у парламенті головний ветеринарний лікар Великої Британії Крістін Міддлміс визнала, що не знає, коли саме було оновлено IPAFFS і що частина вантажів могла пройти без належного контролю.
Експерт із санітарного контролю Хелен Бакінгем заявила, що після офіційного оголошення про заборону 11 січня система IPAFFS залишалася неоновленою ще протягом семи днів, що дозволило імпортувати продукцію з Німеччини.
“За цей час продукція потрапляла до країни, і це справді вражає”, — зазначила Бакінгем, додаючи, що отримувала дзвінки від місцевих органів влади з питанням: “Ми отримали партію молочної сироватки з Німеччини. Що нам із нею робити?”
Керівниця портового контролю здоров’я в Дуврі Люсі Манцано підтвердила, що принаймні шість днів після заборони німецькі товари проходили митний контроль автоматично, оскільки діяла функція “відкладеного рішення” (TODCOF).
Відповідь Defra
Міністерство стверджує, що діяло швидко, зокрема:
- 10 січня були проінформовані портові та місцеві органи влади, а постачальники отримали сповіщення.
- 15 січня система IPAFFS була оновлена, а до того часу контролери отримали вказівку затримувати підозрілі вантажі.
- Уряд запровадив додаткові цифрові перевірки у системі Goods Vehicle Movements Systems (GVMS), щоб водії з ризиковими товарами прямували до контрольних пунктів.
Однак, Кармайкл та члени комітету вважають, що такі затримки створюють серйозні загрози біобезпеці країни.
Проблема фінансування перевірок імпорту
Окрім недоліків у системі контролю, виникла ще одна проблема — відсутність фінансування для портового контролю в Дуврі (DPHA).
Люсі Манцано попередила: “Якщо фінансування не буде забезпечене з квітня, перевірки незаконного імпорту м’яса припиняться, оскільки місцева влада не має ресурсів для їх фінансування”.
У Defra запевняють, що пропозиція щодо фінансування DPHA вже надана, і ведуться переговори щодо узгодження моделі фінансування на 2025/26 роки.
На тлі цих подій 22 лютого Defra оголосило про заборону імпорту продукції з Угорщини та Словаччини після нового спалаху ящуру в Угорщині.