promo-zsm
promo-zsm

Оприлюднено методи зниження цін на продукти харчування

Оприлюднено методи зниження цін на продукти харчування
НС_CIAB_АМГ

Народні обранці пропонують тимчасово змінити податкове законодавство – до кінця поточного року дозволити не сплачувати податок на додану вартість (ПДВ) з продуктів харчування, що виробляються в Україні, та втричі зменшити розмір такого податку на послуги з постачання та розподілу енергоносіїв.

Очікується, що такі заходи дозволять знизити ціни на продукти та комуналку в Україні.

Відповідні нововведення містяться у законопроєкті № 7023 “Про внесення змін до Податкового кодексу України про здешевлення вартості продуктів харчування та збереження конкурентоспроможності вітчизняного виробника”. Його авторами виступила група народних депутатів із фракції “Слуга народу” та групи “За майбутнє”.

Згідно з пояснювальною запискою до документа, найближчим часом багато країн Європейського Союзу планують знизити до нуля ставку ПДВ на продукти харчування та значно знизити ставки податку на окремі енергоносії. Сусідна Польща вже запровадила такі заходи із 1 лютого.

Як стверджують автори документа, якщо не наслідувати приклад європейських сусідів, це призведе до обвалу сільськогосподарського ринку внаслідок зменшення переробки всередині країни. Відбудеться імпортозаміщення товарів вітчизняних виробників.

“Ринок сільськогосподарської продукції країн ЄС впритул межує з українським, тому вітчизняна сільгосппродукція та похідні від неї продукти харчування не зможуть витримати конкуренцію за ціною”, – йдеться у пояснювальній записці.

Як результат – банкрутство та закриття значної кількості українських підприємств та, відповідно, зменшення податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів.

У зв’язку з цим законопроєктом пропонується внести такі зміни до Податкового кодексу:

  • до 1 січня 2023 року не стягувати ПДВ із продуктів харчування, що виробляються в Україні;
  • до 1 січня 2023 року знизити з 20% до 7% ставку ПДВ на послуги з постачання та розподілу природного газу (крім зрідженого), постачання та розподілення електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення.

У якості додаткової аргументації щодо необхідності зниження цін на продукти автори законопроєкту наводять результати моніторингу витрат на харчування домогосподарств у 100 країнах світу за 2018 рік, яке здійснює Міністерство сільського господарства США. Україна у цьому рейтингу посідає 93 місце.

Зокрема, українці витрачають на продукти 42,2% своїх сукупних витрат (загалом 858 доларів США на рік). Найгірша ситуація лише в Уганді (частка витрат на харчування – 44,2%), Казахстані (44,9%), Анголі (48,6%), Бангладеш (53,5%) та Нігерії (59,0%).

У країнах-сусідах, що межують з Україною, цей показник є значно меншим. Так, у Польщі, Словаччині, Угорщині, Туреччині витрати на харчування знаходяться в діапазоні 16-25% усіх витрат, у Білорусії, Грузії – в межах 30%.

“Таким чином, реальні доходи для більшості населення України змушують витрачати майже всі кошти на найнеобхідніші товари та послуги, насамперед на продукти харчування, і не дозволяють робити заощадження”, – резюмують автори законопроєкту.

Також зазначається, що рекордно високі ціни на газ у Європі відображаться на Україні вкрай негативно. Високі ціни на газ підвищують собівартість продукції українських підприємств, що відбивається на кінцевих цінах, зокрема, на продуктах харчування.

Тому зниження ставки ПДВ до 7% з операцій із постачання житлово-комунальних послуг сприятиме підтримці їх споживачів, особливо в умовах пандемії COVID-19 та значного подорожчання енергоресурсів.

Про те, як компенсуватимуться можливі податкові втрати бюджету від запровадження такої ініціативи, автори документа не пояснюють. У пояснювальній записці лише йдеться про те, що “короткострокове зменшення надходжень від оподаткування ПДВ буде компенсовано надходженнями від податкових платежів українських виробників продуктів харчування, які в результаті реалізації цього закону продовжать свою діяльність на ринку”.

Джерело: agronews.ua.

Вітаємо 👋
Бажаєте отримувати актуальні новини?

Введіть у поле свій E-mail та отримуйте новини на пошту

Ми не надсилаємо спам!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *