promo-zsm
promo-zsm

Як свинарство стало рентабельнішим за птахівництво

Як свинарство стало рентабельнішим за птахівництво
pigcentre

Свинарство непомітно випередило птахівництво за рівнем рентабельності інвестицій повідомляє MeatNews із посиланням на Асоціацію “М’ясної галузі”.

Навіть у період пандемії COVID-19, свинарі зуміли випередити виробників курятини по рентабельності інвестицій і наростити поголів’я свиней. У той же час, за даними Держстату України, поголів’я птиці зменшилося.

Однак рівень прибутку у свинарстві розподілений нерівномірно, пояснює Микола Бабенко – виконавчий директор Асоціації “М’ясної галузі” та гендиректор Центру підвищення ефективності в тваринництві. Високу рентабельність за рік отримують репродуктори – продавці 25 кг поросят для відгодівельників, у самих відгодівельників рентабельність по року була в 10 разів менша. Наприклад,  у 2019-2020 рр собівартість 25 кг поросят могла бути в межах 700 грн/голова, тоді як середня ціна продажу трималася на рівні 2000 грн/голова – втричі більше ніж витрати. Свиноматки за рік дають 2,2 приплоди, отже репродуктори могли легко заробляти 400% рентабельності інвестицій в рік.

У той же час прибуток відгодівельників з однієї відгодованої свині складав 550 грн/голова при собівартості відгодівлі 4400 грн/голова. З трьома оборотами за рік – 40% рентабельність інвестицій в рік, тобто в 10 разів менше.

Для порівняння у 2020 році, за даними Євростату, вартість 25 кг поросят для відгодівлі у Нідерландах була 1000 грн/голова, тобто в 2 рази дешевше ніж в Україні.

Чому споживачам важливо розуміти як розподілений прибуток у свинарстві?

Наприкінці 2020 року неочікувано подорожчали корми на 50%. Це подорожчання неоднаково торкнулося всього ланцюга, більш чутливими до подорожчання кормів виявилися відгодівельники. Причина – вищі витрати коштів на відгодівлю і їх брак при купівлі річного запасу зернових у жнива (липень-жовтень 2020 року), коли традиційно ціни на зернові найнижчі.

Репродуктори ж, як правило, мають достатньо обігових коштів і формують запаси зернових у цей період на рік вперед.

Далі на ринку почалися маніпуляції і спроби тиску на підняття ціни на свиней у 2021 році. Від ціни на живих свиней залежить і ціна на свинину для населення.

Всі експерти вже відмітили подорожчання олії, цукру, яєць, курятини та інших продуктів, а свинина по відношенню до 2020 року не подорожчала, а навіть стала дешевшою.

Чому свинина дешевшає?

Попередні роки населення сплачувало, щонайменше, зайві 20 грн/кг свинини. Тут мова про перевитрати, які стали масовим явищем в українському свинарстві. Висока ціна за свинину, яку платили споживачі, лише «розслабила» виробників свинини і деякі з них просто перестали рахувати собівартість свиней у процесі вирощування, а фальшування з генетикою і кормами, перевитрати у свинарстві – стали масовим явищем. Як наслідок – собівартість свиней в Україні найвища в Європі.

Підтвердженням, що українські свині стали  найдорожчими в Європі є:

  1. Збільшення імпорту свинини в рази, щомісяця, по відношенню до аналогічного періоду попереднього року.
  2. Вдвічі вища ціна в Україні на 25 кг поросят.
  3. При меншій на 30% ціні на корми в Україні вищі на 40% витрати кормів у собівартості свиней в Україні у порівнянні з країнами ЄС. Про це свідчать статистичні дані міжнародної мережі дослідників ефективності в свинарстві InterPIG.

Підприємства м’ясної галузі об’єктивно оцінюють ситуацію у вітчизняному свинарстві, тому докладають всіх зусиль, щоб допомогти українським свинарям знизити собівартість свиней, хоча б до рівня країн ЄС.

Традиційно збільшення ціни на свиней і на свинину для населення «качає» Асоціація «Свинарі України», яка діє в інтересах саме тої невеликої кількості репродукторів, які і займаються продажами поросят, рентабельність яких, з 400% в рік, почала стрімко зменшуватися, бо попит на дорогих поросят з боку відгодівельників у 2021 році різко впав.

Що робити або не робити?

В поточній ринковій ситуації, коли надлишок пропозиції 25 кг поросят складає 200 тисяч голів. Справедливо б було знизити ціни на 25 кг поросят для відгодівельників до 1000–1250 грн за голову. Така ціна оживить попит на них і дасть можливість відгодівельникам також заробляти.

Натомість, з різних сторін чути заклики про заборону імпорту дешевшої свинини в Україну та спроби штучно спровокувати ріст цін на свинину для населення. На думку Асоціації «М’ясної галузі» в поточній ринковій ситуації – ціна на свиней і свинину в Україні цілком виправдана і збалансована кількістю пропозиції до попиту.

Щодо імпорту дешевшої свинини, в Асоціації «М’ясної галузі» вважають, що не імпорт свинини потрібно забороняти, а створювати можливості для експорту. Для експорту української свинини потрібні:

  1. Хороша генетика свиней;
  2. Низька собівартість;
  3. Унеможливлення нелегального продажу свиней інфікованих АЧС.

Навмисне перекручування фактів деякими псевдоекспертами лише шкодить свинарству і м’ясній галузі, а населення примусить переплачувати за м’ясо.

Для продажу поросят по вдвічі завищеній ціні – треба висока ціни на свинину і свиней на відгодівлі, бо інакше поросят дорого продати не можна. Ця ситуація породила інформаційну блокаду в попередні роки можливості отримання європейської собівартості свиней в Україні – 25 грн/кг по 2020 рік включно, та 35 грн/кг у 2021 році.

Подальше перекручування фактів із собівартістю свиней – буде лише стимулювати поширення псевдогенетики, псевдокормів, фальшування і перевитрати у свинарстві.

400% рентабельності інвестицій у свинарстві у 2021 році вже неможливе. Однак свинарство і далі продовжує залишатися однією із найбільш інвестиційно привабливих сфер бізнесу.

НС_CIAB_АМГ

Рішучі кроки з боку Асоціації «М’ясної галузі» з відкриття експорту українській свинині, реалізація програми розвитку м’ясної галузі “Нове свинарство 2025” – мають привести до справжнього буму у розвитку свинарства в Україні та збалансують ситуацію з надлишком пропозиції свинини і курятини на внутрішньому ринку.

Вітаємо 👋
Бажаєте отримувати актуальні новини?

Введіть у поле свій E-mail та отримуйте новини на пошту

Ми не надсилаємо спам!

Коментарі:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *