В’єтнам активно застосовує вакцину проти африканської чуми свиней (АЧС), застосувавши вже 5,9 мільйона доз для боротьби з цією небезпечною хворобою. З початку епідемії у лютому 2019 року країна втратила понад 6 мільйонів свиней, але завдяки інтенсивному застосуванню вакцин, ситуація почала покращуватися. У провінціях, таких як Ланг Сон, Као Банг та Бак Нінь, де епідемія була особливо серйозною, після одного-двох місяців використання вакцини вдалося досягти значного контролю над хворобою.
Самою поширеною стала вакцина компанії AVAC, її ефективність підтверджена в багатьох країнах світу за межами Вʼєтнаму, а також вона експортуються в інші країни. Завдяки підтримці Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (WOAH) і Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), країна активно обмінюється досвідом і працює над поширенням вакцин на інших ринках, таких як Філіппіни, Китай, Домінікана, Індія і тд.
Для України ситуація з африканською чумою свиней (АЧС) досягла критичної межі. Спалахи в 2023-2024 роках спричинили мільярдні збитки для свинарства та втрату 30% свинопоголів’я. На фоні цих трагедій держава не має реальних інструментів для боротьби з вірусом. Відсутність ефективної вакцини, затримки в її реєстрації, а також дезінформація, що поширюється в мережі з метою дискредитувати вакцинацію, лише погіршують ситуацію і ведуть до ще більших втрат для економіки країни.
Водночас В’єтнам, Філіппіни, Домініканська Республіка вже успішно застосовують вакцину, що дозволило значно знизити рівень захворюваності. Чому Україна, маючи величезний потенціал у свинарстві, досі не використовує цей досвід? Відновлення галузі, що може приносити 6-12 мільярдів євро на щорічно, залежить від швидкого впровадження дієвих рішень, але для цього потрібно позбутися політичних і бюрократичних бар’єрів. Україна не може дозволити собі зволікати.