На сьогодні в Україні не існує комерційно доступних вакцин проти африканської чуми свиней (АЧС). Водночас у світі, зокрема у В’єтнамі, Індонезії та на Філіппінах, такі вакцини вже зареєстровані і впроваджуються.
У Центрі підвищення ефективності в тваринництві (СІАВ), що захищає інтереси бізнесу в свинарстві від АЧС та непрофесійності керівництва галузевої Асоціації “Свинарі України” (АСУ) переконані, що реєстрація в Україні в 2023 році AVAC ASF Live – першої і самої поширеної в світі комерційної вакцина проти АЧС – не допустила б втрати в 2024 році майже половини поголівʼя свиней в Україні через АЧС, що нанесло економіці країни майже 1 млрд євро збитків.
Вакцини проти АЧС містять рекомбінантні клони вірусу АЧС, розроблені командами американських вчених, очолюваними професорами Борка і Мак Вей, на базі штаму «Грузія-08» у науковому центрі на острові Пламайленд та Канзаському університеті. Випробування вакцин успішно завершились на 600-тисячному свинопоголів’ї у В’єтнамі, Індонезії та на Філіпінах, і тривають у Домініканській Республіці, Румунії, заплановані у КНР.
Варто зазначити, що ці вакцини довели свою ефективність у контролі за ситуацією з АЧС в країнах, де традиційні заходи боротьби вже не працюють. Зокрема, масове використання вакцин у В’єтнамі продемонструвало, що вони дозволяють значно підвищити збереженість молодняка та відгодівельного поголів’я. Поточна ціна вакцини не перевищує 2 євро на 4-5 місяців, що робить їх доступними навіть для країн з високою інфляцією.
Незважаючи на ці позитивні результати, в Україні реєстрація вакцини заблокована через дезінформацію, що поширюється певними “агропопулістами”, зокрема керівництвом Асоціації “Свинарі України”. Дезінформування про вакцини проти АЧС призвели до втрат майже 50% свинопоголів’я в Україні. Ситуація викликала наростаюче занепокоєння суспільства, про що свідчать численні обговорення у соціальних мережах, де люди висловлюють свої побоювання щодо ситуації в свинарстві.
Варто зазначити, що WOAH не забороняє країнам-учасникам реєструвати вакцини проти АЧС. Вона не рекомендує використовувати вакцини без належної перевірки їхньої безпеки і ефективності, але не має заборон на їх реєстрацію. Посилання антивакцинаторів на міфічну заборону не відповідають дійсності та неправильний переклад інформації WOAH керівництвом АСУ, який був сприйнятий як заборона, можуть приховувати цілі, далекі від завдань викорінення АЧС в Україні. Від вакцинопрофілактики яку вже внесено в чинний Мануал WOAH у першому читанні . WOAH зобов’язує використовувати вакцинопрофілактику у комплексі з існуючими традиційними протиепізоотичними заходами.
У СІАВ вважають, що вакцину потрібно дослідити, і в разі її ефективності негайно реєструвати. В подальшому застосовувати за участі WOAH та Європейського консорціуму на розрив поширення АЧС з метою викорінення вірусу АЧС під контролем ДПСС України – зокрема у форматі страхування стабілізації бізнесу свинарства та м’ясної галузі в надзвичайних епізоотичних ситуаціях. У 2024 році СІАВ провело онлайн підготовку (5 вебінарів) і атестувало понад 60 інструкторів з вакцинопрофілактики для викорінення АЧС в Україні.
Усе це свідчить про необхідність термінової реєстрації вакцини в Україні, щоб запобігти подальшим втратам у свинарстві та стабілізувати ситуацію на ринку. Ситуація вимагає швидкої реакції, щоб українські фермери мали доступ до надійних засобів захисту від АЧС.
Читайте також: