У Facebook з’являється все більше і більше тривожних дописів про катастрофічний стан справ у свинарстві: “Що таке робиться зі свиньми, скрізь по селах пропадають свині, що таке як рятувати і в кого ще така біда?” Цей і подібні дописи викликають шквал коментарів. Причина – африканська чума свиней (АЧС), головний ворог свинарства в Україні.
Фермери і власники свиней у домогосподарствах бʼють тривогу, що проблема замовчується, а її масштаби бʼють щотижня нові рекорди, посадки в селах переповнені трупами свиней. Одні пишуть про втрату за рік 30% поголівʼя свиней в Україні, інші 40% і більше. Інфіковані свині переважно продаються нелегально і перезаражають нові і нові свиногосподарства.
Виконавчий директор Асоціації “М’ясної Галузі”, Микола Бабенко, вважає, що ми ризикуємо втратити 50% і більше поголівʼя свиней в Україні. І це не проблема одних свинарів чи мʼясної галузі, а це проблема продовольчої безпеки України в умовах війни.
А саме головне, експерт переконаний, що цих втрат можна було не допустити ще в 2023 році. Більшої шкоди за АЧС свинарству в Україні нанесла і продовжує наносити галузева асоціація свинарів. Україна одна з перших, ще в березні 2023 року підписала контракт на представництво та поставку перших американо-вʼєтнамських вакцин проти АЧС. Вони показали свою ефективність у Вʼєтнамі. Вакцинальний штам вірусу витісняє польовий і сам гине через 2 тижні залишаючи стійкий імунітет у свиней на 5 місяців. В перших дослідженнях, ще в 2022 році у Вʼєтнамі, успішно застосували вакину на 600 000 свиней. Наступними країнами, що застосувала вакцини компанії AVAC були Філіппіни, потім Індонезія.
Однак в Україні через непрофесіоналізм та відверту спробу дискредитації вакцинопрофілактики АЧС, бажання залишити АЧС як інструмент усуненні конкурентів з ринку, реєстрація вакцини – заблокована.
AVAC пропонував в 2023 році для України 400 000 доз вакцини – безкоштовно
Однак керівництво Асоціації “Свинарі України” досі не визнає проблему та продовжує поширювати плітки та дезінформувати учасників ринку свинарства, хоча саме воно і є відповідальним за втрату в Україні 30% свиней за рік під час війни.
Такі коментарі все більше поширюються в дописах в соціальних мережах.
Вакцина проти АЧС має бути в першочерговому порядку досліджена та по результатам прийняте рішення про її реєстрацію в Україні. Лише розірвавши ланцюг поширення АЧС можна врятувати галузь свинарства та зупинити розповсюдження епізоотичного вогнища, що загрожує не тільки свинарству України, а й свинарству всієї Європи, експорту зернових з України.
Фермери, науковці, експерти закликають до термінового порятунку тих свиногосподарств, що ще залишилися. Не можна стояти в стороні і замовчувати масштаби втрат галузі свинарства, сподіваючись, що все вирішиться саме собою.
Читайте також: