Європейська Комісія оприлюднила щомісячний звіт про стан торгівлі сільськогосподарською продукцією ЄС за серпень 2024 року, де зазначається, що попри деяке сповільнення, агропродовольчий сектор ЄС продовжує демонструвати позитивні результати на міжнародному ринку.
У серпні 2024 року активне сальдо торгівлі агропродовольчою продукцією ЄС склало 5,2 мільярда євро, що на 10% менше порівняно з липнем того ж року. Втім, профіцит за перші 8 місяців 2024 року досяг 44,8 мільярда євро, збільшившись на 431 мільйон євро порівняно з аналогічним періодом 2023 року. Це стало можливим завдяки сильному старту експорту з початку року.
Експорт агропродовольчої продукції з ЄС у серпні 2024 року сягнув 18,6 мільярда євро, що на 10% менше в порівнянні з липнем. Однак, якщо порівняти з серпнем 2023 року, експорт збільшився на 1%. Загальний експорт з січня по серпень 2024 року склав 155,8 мільярда євро, що на 2% більше порівняно з аналогічним періодом 2023 року.
Сполучене Королівство залишалося найбільшим напрямком для експорту сільськогосподарської продукції з ЄС, із експортом на 35,1 мільярда євро, що на 3% більше порівняно з минулим роком. Далі йдуть США з експортом на 19,6 мільярда євро, що збільшилося на 10% через підвищення цін та обсягів ключових продуктів, таких як оливки та оливкова олія.
Натомість, експорт до Китаю та росії суттєво зменшився. Це пов’язано, зокрема, зі зниженням експорту свинини, зернових та молочних продуктів.
Оливки та оливкова олія продовжують лідирувати серед найбільш експортованих продуктів. Експорт оливок і оливкової олії зріс на 58%, досягнувши 1,8 мільярда євро, що стало можливим завдяки високим цінам. Водночас, експорт зернових впав на 1,3 мільярда євро (-13%) через зниження цін, хоча обсяги експорту зросли на 6%. Збільшення обсягів експорту цукру та ізоглюкози склало 184%, що дозволило ЄС знову стати чистим експортером цих продуктів.
Імпорт агропродовольчої продукції в ЄС у серпні 2024 року досяг 13,4 мільярда євро, що на 8% менше порівняно з липнем 2024 року, але на 23% більше ніж у серпні 2023 року. Загальний імпорт з січня по серпень склав 111 мільярдів євро, збільшившись на 3% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.
Бразилія залишалася основним джерелом імпорту для ЄС у першій частині року, незважаючи на зниження обсягів та цін на олійні культури і зернові. Зростання імпорту продемонстрували Кот-д’Івуар, Нігерія та Туніс, що пов’язано з підвищенням цін на какао та оливкову олію.
Імпорт оливок і оливкової олії зріс на 93% завдяки збільшенню обсягів і цін. Водночас, імпорт олійних і білкових культур впав на 13%, а імпорт зернових скоротився на 20% через зниження цін.
Підсумовуючи, торгівля агропродовольчою продукцією ЄС за серпень 2024 року продемонструвала сповільнення в експорті, однак позитивне сальдо зберігається. Тренд до зростання обсягів експорту зберігається. Стан торгівлі агропродовольчими товарами в ЄС свідчить про важливість стратегічного підходу до збереження та розвитку ринків, що можуть забезпечити стійкий попит на продукцію Європи.